Parawany lekarskie i medyczne

Okazuje się, że różnego rodzaju parawany i zasłonki stają się sprzętem i wyposażeniem niezwykle przydatnym i praktycznym nie tylko w gospodarstwach domowych. Również wielu specjalistów, takich jak lekarze, przyjmujący w swoich gabinetach pacjentów używa profesjonalnych parawanów i rozsuwanych zasłonek.

Będąc z wizytą u lekarza, niezależnie od tego czy w ośrodku zdrowia czy w prywatnym gabinecie, z pewnością spotkaliśmy się z medycznymi parawanami o najróżniejszych zastosowaniach. Najczęściej zasłony takie oddzielają część pomieszczenia, za która swobodnie możemy się przebrać do badania. Parawany takie znaleźć bowiem można zarówno u internistów jak i stomatologów, ginekologów czy pediatrów.

Podobnież, także komisje wojskowe używają parawanów do zorganizowania prowizorycznej i przenośnej garderoby, gdzie powołani do służby mundurowej mężczyźni przebierają się przed obowiązkowym badaniem. Nie ulega wątpliwości, iż lekkie, praktyczne i przede wszystkim przenośne parawany okazują się najskuteczniejszym sposobem na zaaranżowanie przebieralni.

Często także zdarza się, iż medyczne parawany i zasłony oddzielają po prostu jedną część gabinetu od drugiej. Najczęściej ma to miejsce w przychodniach stomatologicznych, gdzie ukryte za parawanami narzędzia chirurgiczne czekają na swoje użycie, nie strasząc bez potrzeby swoim wyglądem cierpiących na bolesne dolegliwości pacjentów.

Również w każdym szpitalu spotkać można dużych romiarów, solidne, stacjonarne parawany. W salach szpitalnych najczęściej oddziela się nimi łóżka poszczególnych pacjentów, szczególnie podczas obchodu lekarskiego czy badania, które przeprowadza się na izbie przyjęć lub bezpośrednio na sali. Nie ulega wątpliwości, iż medyczne parawany mają za zadanie przede wszysktim zapewnić pacjentowi komfort psychiczny podczas oględzin oraz nieco intymności podczas przygotowywania się do określonych badań.

Najczęściej parawany takie wykonuje się na plastikowych lub metalowych stelażach, dosyć lekkich i wygodnych do przenoszenia. Materiałem najczęściej spotykanym przy takich zasłonach jest pastelowo-zielona lub czysto-biała bawełna. Niekiedy lekarskie parawany składają się z kilku skrzydeł, którymi można dowolnie manewrować, tworząc oddzielne pomieszczenia lub zasłaniając sporych rozmiaróc łóżka czy gablotki z narzędziami lub lekami.