Dekoracyjne parawany pokojowe

Mnóstwo z dostępnych obecnie na rynku parawanów pokojowych to istne dzieła sztuki. Malowane, inkrustowane lub rzeźbione potrafią nieraz zaskoczyć nawet najbardziej wybrednego estetę. Co więcej, ustawione i zaaranżowane w ciekawy sposób w pomieszczeniu mogą nie tylko utworzyć osobne pokoje ale także zasłonić mniej atrakcyjne fragmenty ścian czy mebli.

Dekoracyjne parawany idealnie nadają się do wszelkich pomieszczeń, w których służyć mogą za ozdobne ścianki działowe. Jeśli dysponujemy niezbyt ustawnym pokojem, zbyt przestronną jadalnią lub obszerną sypialnią, śmiało możemy ustawić w niej malowany, elegancki parawan. Uzyskamy w taki sposób dodatkowe pomieszczenie lub po prostu stworzymy we wnętrzu niepowtarzalną ozdobę. Najważniejsze jednak to to, że koszta zarówno zakupu jak i samodzielnego wykonania ozdobnego parawanu nie są wcale duże. Wystarczy kilka cienkich deseczek, trochę płótna i przede wszystkim – niebanalny pomysł i nieco wyobraźni.

Zależnie od wystroju pozostałej części pokoju czy mieszkania, możemy pokusić się o uzupełnienie kompozycji właśnie za pomocą parawanu. W klimatycznych, przytulnych salonach świetnie wyglądają wszelkie zasłony inspirowane Dalekim Wschodem. Nowoczesne pomieszczenia to środowisko wręcz wymarzone do ustawienia tam parawanu z podobiznami sław ekranu lub estrady. Jeśli zaś kochamy sztukę abstrakcyjną, możemy także pokusić się o pomalowanie naszej przenośnej ściany w chaotyczny, niekontrolowany sposób na rozmaite kolory. Aranżacje zależy tutaj już tylko od nas.

Zatrzymajmy się jednak jeszcze na chwilę przy materiałach, z których wykonuje się misterne, niezwykle piękne parawany. Oprócz drewna, plastiku lub metalu pojawiają się tutaj różnego rodzaju materiały bazowe. Najprostszym i równocześnie najlepszym do wykonania własnych eksperymentów artystycznych będzie bez wątpienia klasyczna bawełna. Jednakże niektóre modele stawiają tylko na elementy drewniane lub drewnopodobne, na przykład wiklinę, bambus lub… słomę. Jedne parawany mogą być jednolicie gładkie, inne wypukłe i z ciekawą fakturą.

Wybór zatem mamy całkiem spory, zatem przymierzając się do zakupu lub wykonania modnego parawanu warto najpierw przemyśleć do jakiego celu ma posłużyć i w jakim otoczeniu go ustawimy. Najważniejsze to to, aby w żadnym wypadku nie kontrastował zbyt mocno z wystrojem pozostałej części pomieszczenia. Parawan powinien być wyszukanym, eleganckim i estetycznym dodatkiem lub ozdobą samą w sobie, która zwróci na siebie uwagę zachwyconych gości.